کارفرما
آقای عرفانی مقدم
موقعیت
گیلان، چابکسر
سال شروع
1398
مساحت
2500 متر مربع زمین – 600 متر زیربنا
نوع سازه
بتنی
تعداد طبقات
2 طبقه (دوبلکس)
وضعیت
در حال بهره برداری

ویلایی

طراحی ویلا در چابکسر

سایت پروژه، باغی قدیمی با درختان پرتقال و آووکادو با ساختمانی با قدمت 40 سال در دل باغ بود. به دلیل فرسودگی ساختمان و مهیا نبودن محیط باغ برای تفریح کودکان، کارفرما به فکر بازسازی باغ افتاد. طراحی این باغ به گونه ای صورت گرفته که کلیه درختان تا حد امکان حفظ گردند و در تعامل با طبیعت باشد. در میان این فضای طبیعی، ساختمان سرایداری، پارکینگ، استخر، آتشدان و … جا نمایی گردیده است. با علاقه زیادی که کارفرما به محیط بیرونی باغ داشت، فضاهای متعدد و متنوعی در محیط پیرامون باغ ایجاد کردیم، مانند نشیمن های باز و نیمه باز به صورت آلاچیق و فضاهای دور بسته. با توجه به بزرگی باغ محوطه باغ به شکلی طراحی شد که فضایی پویا و بدون بن بست ایجاد کند که خود یک مسیر دوچرخه ایجاد کرد.

ساختمان قدیمی پنجره های کوچکی داشت و رابطه ی درون ویلا با طبیعت بیرون قطع شده بود. همچنین حس کوشک ویلایی از باغ گرفته شده بود. در طرحی مجدد، پنجره ها رو به منظر و با تعامل بیشتر با طبیعت و در حد امکان بزرگ در نظر گرفته شد. به منظور برقراری ارتباط بصری دو طبقه که قبلا وجود نداشت، با باز کردن قسمتی از سقف طبقه همکف این امر محقق گردید. طراحی اتاق ها برای سلایق مختلف در نظر گرفته شده. با توجه به علاقه کارفرما به فضای سنتی اصیل ایرانی، یک نشیمن نیز با سبک معماری ایرانی طراحی و اجرا شد. اتاق خواب ها با توجه به استفاده ویلا توسط چند خانواده به صورت همزمان، به صورت سوئیت با امکانات مستقل طراحی شدند.

شرح خدمات

  • بازسازی کل ویلا
  • طراحی محوطه و طراحی داخلی
  • نظارت بر اجرا

چالش های طراحی و راهکارها

  • فرسودگی سازه ساختمان: مقاوم سازی اسکلت با ژاکت های فلزی
  • فشردگی درختان قدیمی پرتقال در طراحی محوطه: جابه جایی چند درخت برای ایجاد کریدور بصری
  • تعدد سلیقه کاربران مختف فضا: طراحی فضاهای متنوع متناسب نیاز افراد مختلف
  • طراحی نسبت به بودجه: اجرای ایده ها و انتخاب متریال متناسب بودجه پروژه
  • مخدوش شدن حجم اصلی با الحاق سازه برای توسعه ساختمان: طرای ترکیب حجمی مناسب با توجه به الحاقات

WHAT'S CLIENT
SAY ABOUT PROJECT

The team at Baroque is incredibly dedicated, knowledgeable, and helpful. The finished product was beautiful, and worth every penny. I would absolutely recommend Baroque.
ALEXANDRA DMITROV,OWNER